تبلیغات
سرزمین آفتاب - اینترنت ملی 4 سال دیگر به بهره برداری می رسد
سرزمین آفتاب

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اینترنت ملی 4 سال دیگر به بهره برداری می رسد


معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌كه پروژه شبكه ملی اینترنت قرار است در چهار سال آینده به بهره‌برداری برسد، گفت: جزئیات این پروژه در حال طراحی است و درواقع یكی از پروژه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تلقی می‌شود كه به دلیل گستردگی كار هنوز تخمین دقیق هزینه آن به صورت كامل انجام نشده است.
مهدی اخوان معاون آموزش، پژوهش و امور بین‌الملل وزارت ارتباطات در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب گفت:‌ امسال شبكه ملی اینترنت از جمله پروژه‌هایی خواهد بود كه سعی می‌كنیم از بین شركت‌های خصوصی كنسرسیوم‌هایی را تشكیل دهیم تا طرف قرارداد ما واقع شوند و این پروژه‌ها را با استفاده از بستر آن‌ها اجرا كنیم.

او با بیان اینكه این پروژه فعلا در فاز تعریف پروژه است درباره اینكه چنین پروژه‌ای همنام با طرح شبكه ملی اینترنتی است كه بارها توسط دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات مطرح شده گفت: این پروژه فقط همنام با آن پروژه است ولی تفاوت زیادی با آن دارد.

اخوان ادامه داد: در حال حاضر بستر مخابراتی كشورمان و تلفن ثابت براساس TDM است كه منظور از آن استفاده از سویئچ‌های مداری موجود است؛ در واقع همان سیستم‌های آنالوگی كه بعضا از قدیم مانده اما بحثی كه اكنون این بحث مطرح است كه باید به سمت NGN گذر كنیم.
وی گفت: محور بحث این است كه سیستم مخابراتی كشور بر پایه IP شود و كل اطلاعات را برروی بستر IP بیاوریم؛ یعنی ما دیتا، صوت و ویدئو را برروی شبكه و همزمان با هم داشته باشیم و درواقع همه این‌ها به عنوان پیش فاز محسوب می‌شود كه البته موافقان و مخالفانی دارد و بحث‌های امنیتی نیز در این رابطه مطرح است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر این اتفاق بیفتد و به سمت NGN برویم، دیگر مفهوم شبكه ملی اینترنت یا شبكه ملی اطلاعاتمان یا همان چیزی كه اینترنت ملی گفته می‌شود، با هم همگرا می‌شوند؛ یعنی دیگر این‌ها پروژه‌های متفاوتی نیستند.

اخوان تصریح كرد: ‌قرار است در چند سال آینده این پروژه به عنوان پروژه اصلی كشور محسوب شود كه متشكل از اجزای مختلفی است كه طراحی و ساخت این اجزا هر كدام پروژه‌های بزرگ دیگری هستند كه در حال حاضر در حال چانه‌زنی و مذاكره در سطح وزارت ICT هستیم.

معاون آموزش وزارت ارتباطات تاكید كرد: باید اجزای این پروژه مبتنی بر محصولات بومی انجام شود و تعداد زیادی از شركت‌های خصوصی فن‌آوری در این زمینه فعال شوند تا بتوانند اجزای مورد نیاز آن را بسازند.

به گزارش خبرنگار ایسنا طرح چنین پروژه‌ای در حالی است كه دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات با اشاره به پروژه شبكه ملی اینترنت گفته بود: این پروژه شامل سه بخش است كه یكی بخش پی‌بستر اصلی یا بك‌بون اصلی كشوری است كه توسط شركت ارتباطات زیرساخت در دست اقدام است و به نظر می‌رسد تا پایان سال 89 عملیاتی شود كه استان‌ها و شهرستان‌های مهم را به یكدیگر مرتبط می‌كند و این كار با سرعت بالا انجام می‌شود و شبكه آن نیز از نوع IP است.

به گفته عبدالمجید ریاضی بخش بعدی IDC یا مراكز داده ملی و استانی است كه برروی مركز داده ملی هم در حال حاضر كار می‌شود كه RFP این پروژه تكمیل و پیمانكارش انتخاب شده است؛ این كار توسط شركت ارتباطات زیرساخت انجام شده و امیدواریم مراحل اجرایی آن پیاده‌سازی شود؛ بخش اصلی دیگر این پروژه شبكه‌های استانی است كه دو نمونه از این شبكه‌های استانی در حال پیاده‌سازی است و اجرای بقیه آن برعهده اپراتورهای خصوصی است كه شبكه‌های استانی را اجرا كنند.

درباره وبلاگ

در وبلاگ سرزمین آفتاب دنیایی متفاوت از اطلاعات -گزارشات وخبرها را مشاهده فرمایید
(کمال احمدی ساکن شهر بوکان در جنوب آذربایجان غربی -دانش آموخته رشته های حسابداری و زبان فرانسه می باشم)
مدیر وبلاگ : کمال احمدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان