تبلیغات
سرزمین آفتاب - نماد میدان ایزیرتوی بوکان اسلامیزه شد
سرزمین آفتاب

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نماد میدان ایزیرتوی بوکان اسلامیزه شدمونومنت ایزیرتو نماد یک آجر منقوش لعابدار قدیمی مربوط به دوره مانایی ها میباشد که طبق کاوش های باستانشناسان  در منطقه قلایچی بوکان کشف شده است.این آجرها که قدمت تاریخی آن متعلق به سده های ۷ و۸ پیش از میلاد میباشد از بقایای معبدی بوده که تنها مکشوفه فرهنگ مانایی به شمار میآید.

چندی پیش همین سوژه جالب از سوی یک جوان هنرمند  بوکانی به نام هیمن قهرمانی منجر به طراحی مونو منتی شد که  در محل میدان ایزیرتو (اسکندری سابق) نصب شده است.

در این مونومنت که به بازسازی یک نمونه از این آجرهای منقوش لعابدار مانایی با هنر موزاییک پرداخته شده ، اشاره به فرهنگ کهن و باستانی این دیار دارد.اما از آنجا که طبق نظر سنجی بوکان سیتی المان های مدرن طرفدار بیشتری دارد و تاکنون هیچ نشانی و نمادی از فرهنگ مدرن در بوکان نداریم لذا مسئولین شهرمان به فکر راه چاره ای افتاده و تدبیری اندیشیدند که امروز من شاهد این تحول عظیم در فرهنگ باستان شدم.

امروز که داخل تاکسی نشسته و از کنار این میدان عبور میکردم متوجه بخش الحاقی ایزرتو شدم که تازه بدان اضافه شده است.و من این فرصت کوتاه را مغتنم شمرده و سریعا با دوربین موبایلم از آن عکس گرفتم.

میدان ایزیرتو در قسمت بالای خود با آرم جمهوری اسلامی مزین شده که اشاره به فرهنگ پست مدرنی که قبلا در بوکان سیتی در مورد آن بحث شد دارد.حالا مطمئنم که مسئولین شهرمان این وبلاگ را به دقت میخوانند و توصیه های اینجانب را مو به مو اجرا میکنند.

پی نوشت ها:

۱ـ از آقای هیمن قهرمانی طراح محترم مونومنت ایزیرتو به خاطر زحمات بی شائبه ایشان حداقل در عوض کردن نام طاغوتی و مستهجن اسکندر مقدونی ظالم بر روی این میدان شهرمان تقدیر و تشکر میکنیم.

۲ـ از این پس به جای نام مستهجن و غیر اخلاقی چهار راه خدیجه بندری (خه‌جێ به‌ندر‌ه‌ی) بگوییم تقاطع بانو خدیجه

۳ـ به جای نام  مدرن و نامانوس ۴ راه لندن بهتر است از همان نام سابق جناب آقای سنگینی استفاده کنیم.(تا زمانیکه کشور انگلیس در روابط موزیانه خود تجدید نظر کند.)

۴ـ به جای ولایت سیمینه بگوییم ایالت سَرو کمیش.

۵ـ به جای نام عجیب و غریب روستای حه‌وڵا تپه‌سی بگوییم ایالت عبدا....تپه سیتی


نوشته شده در چهارشنبه سی ام دی 1388ساعت 11:58 توسط کاکه حه‌مه

درباره وبلاگ

در وبلاگ سرزمین آفتاب دنیایی متفاوت از اطلاعات -گزارشات وخبرها را مشاهده فرمایید
(کمال احمدی ساکن شهر بوکان در جنوب آذربایجان غربی -دانش آموخته رشته های حسابداری و زبان فرانسه می باشم)
مدیر وبلاگ : کمال احمدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان