تبلیغات
سرزمین آفتاب - جایزه نوبل
سرزمین آفتاب

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جایزه نوبل


جایزه نوبل مشهورترین وبا ارزش ترین جایزه در سطح جهان است كه بنیانگذار آن آلفرد نوبل می باشد.این جایزه ارزشی مادی معنوی وتاریخی مخصوص به خود دارد. و از 5 جایزه  نوبل جایزه مربوط به صلح از بقیه دارای اهمیت بیشتری می باشد.این جایزه سالانه به افرادی تعلق می گیرد كه بیشترین ومهمترین خدمات خود را با جدیدترین طراحی  وابتكارات در زمینه های صلح -شیمی -فیزیك -پزشكی وادبیات  برای  جهان وبشریت بكار گیرند. این جایزه شامل یك مدال طلا -مقداری پول ( حدودا یك میلیون دلار)ولوح تقدیر یا لوح  ارج نهادن است .
آلفرد نوبل  شیمدان سوئدی در سال 1833میلادی در كشور سوئد به دنیاآمد. پدرش مهمترین نقش را در زندگیش ایفا كرد .وی برای آلفرد استاد خصوصی گرفت تا بتواند دانش هایی همچون علوم طبیعی -شیمی -زبان وادبیات را یاد بگیرد.
آلفرد در هفده سالگی زبانهای سوئدی روسی فرانسوی انگلیسی و آلمانی را حرف می زد . وبسیار عاشق ادبیات انگلیسی بود  وتوانایی خاصی در شعر نوشتن داشت .ولی پدرش دوست داشت آلفرد در زمینه های مهندسی وطراحی توانایی هایش را بكار گیرد به همین منظور آلفرد را به كشورهای فرانسه آلمان و ایالات متحده امریكا فرستاد.
وی در پاریس مراتب عالی علمی در زمینه های شیمی را سپری كرد و و با مهمترین اساتید شیمی دنیا ملاقاتهای برقرار كرد. تا اینكه آلفرد به مرور یك مبتكر شیمی دان شد .
در سال 1866 آلفرد دینامیت را ابداع كرد . و در بیش از 20 كشور جهان كارگاه ساخت دینامیت را راهندازی كرد. استفاده ار دینامیت در سراسر دنیا گسترش پیدا كرد كه  آنرا  برای ساخت تونل وجاده و امور نظامی بكار می بردند.
بدین ترتیب آلفرد ثروت هنگفتی را بدست آورد از طریق فروش دینامیت .
ولی مدتی نگذشت كه مورد انتقادات شدید روزنامه نویسان قرار گرفت كه آلفرد را طراح مرگ می دانستند. و می گفتند شهرتش را از راه  فروش مواد انفجاری پیدا كرده كه از آن برای كشتار مردم استفاده می شود.

این انتقادات آلفرد را بسیار ناراحت كرد -چون هدف اصلی آلفرد خدمت به بشریت بود ولی برعكس تفكر وی بیشتر از دینامیت در امور نظامی استفاده می شد. بنابرین آلفرد قسمت زیادی از ثروت وسامان خود را به رفاه بشریت اختصاص داد .مطابق وصیت آلفرد درسال 1895 -بیشتر سرمایه خود را هرسال به كسانی اهدا می كرد كه با ابداع و نو آوریشان در راستای خدمت به به بشریت قدم برمی دارند و آنهم در زمینه های شیمی فیزیك پزشكی صلح وادبیات . واسم این هدیه وجایزه را به اسم خود یعنی نوبل نام گذاری كرد كه این جایزه بدون هیچ تمایز نژادی و ملیتی به دیگران داده می شد.
آلفرد در سال 1896 در شهر سان ریموی  ایتالیا در گذشت . وبرای اولین بار این جایزه در سال 1901 به شایستگان در 5 زمینه ذكر شده اهدا شد.

درباره وبلاگ

در وبلاگ سرزمین آفتاب دنیایی متفاوت از اطلاعات -گزارشات وخبرها را مشاهده فرمایید
(کمال احمدی ساکن شهر بوکان در جنوب آذربایجان غربی -دانش آموخته رشته های حسابداری و زبان فرانسه می باشم)
مدیر وبلاگ : کمال احمدی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان